DON´T HURRY, BE HAPPY.
Kogu tasaparandus on alguse saanud CARL HONORÉ raamatust „Slow Fix" eesti keeles on ilmunud temalt raamat „Kiirusta aeglaselt".
Kuidas seletada lahti, milleks ja millest üldse selline liikumine on alguse saanud. Tänapäeval on kõigil kogu aeg kiire ja aeg survestab tegema ja tormama aina edasi ..... nii isiklikus elus, tööl, koolis, ühiskonnas ja poliitikas. Selle all kannatavad meie tervis ja suhted ning tihtipeale muutuvad kiirelt parandatud olukorrad või asjad hoopiski veel hullemaks.
Kiirkäivituse vedru: maximum return with minimum effort

Avatud töötoad: Episood S01E02


Töötoa vedaja: Arno Arno Baltin
Osalejad: ArnoArno Baltin, loÜlo Vihma, tanelTanel Rannala, monicaMoonika Hunt,   Marge Vainre

Arno alustas sellest, et tõlkis enda ja meie jaoks ära sõnad „Slow fix" , parim vaste eesti keeles on tasaparandus, mitte aeglane parandus. Tuleb meelde Juhan Liivi „Lumehelbeke" , sest mitte ainult aeglane, vaid ka vaikus on oluline (Näiteks: autovabad tsoonid ja päevad linnades). Osalt on tegemist liikumisega või katsega luua inimnäolist kapitalismi.

 

Üks „Slow" liikumise avaldumisvorm on laste „lapseks olemise õiguse" eest võitlemine. Selles kuidas tänapäeva aeg survestab lapsi, eriti kesk ja kõrgklassi lapsi, kellest püütakse mistahes hinna eest geeniusi kasvatada ja mis see nendega teeb, ei kahtle eriti keegi. „Slow" liikumine soovib pikas perspektiivis mõelda just sellele, mis elus on oluline.

 

knotProbleemid on tänapäeval komplekssed, mitte lihtsalt keerulised. Paljud asjad on omavahel seotud ja mõjutavad kõike ümberringi. Nende kiire lahendamine on nagu luumurru peale plaastri panemine – see ei lahenda tegelikult probleemi. Peab leppima ka sellega, et kõik probleemid ei olegi lahendatavad ja nendega tuleb lihtsalt kohaneda.

 

Näiteks: paljudele tuttav seljahäda – kiirmeetod – ravimid, kiropraktik või nõelravi, sest kui valutab, siis tahaks kohe et hakkaks parem. Samas see ei lahenda seljahäda probleemi, sest me ei tegele põhjusega. Kiire lahendus maksab rohkem, annab hetkeks leevenduse ja siis varsti on sama probleem uuesti meie ees. Honore ise toob näite, et keskmine briti elanik tarbib eluea jooksul 40 000 tabletti: kusagilt valutab - võta ibuprofeeni, ei suuda keskenduda - võta ritaliini, oled kurb - tere tulemast prosac'i klubisse. Kõikide hädade vastu aitab mingi väike tabletike.


macgyver tapeKiirparandused: lisa vett (paljud ilmselt teavad olukorda, kus joodi ära vanaisa koduvein ja lisati veini juurde vett, et see välja ei paistaks); poliitikute lubadused –elu kestab valimistest valimisteni, aktsionärid - tahavad kohe dividendid välja võtta, mitte investeerida. Meditsiin: seljavalu – võta valuvaigistit, mine opile: mitte ei tegeleta selja ravimisega ja soovitata ega hakata tegema harjutusi ,millega saaks olukorra kontrolli alla.
Samaseid kiireid lahendusi püütakse kasutada ka ühiskonnas: ehk kõike saab parandada MacGyveri teibi ja nätsuga.



 

 

Ehk ära kiirusta - ole õnnelik!